E-mail: geosett@geosett.com | Tel: 0.312 349 64 50 | Ankara  
PVC SU TUTUCU BANT

Kategori : Malzemeler Tarih : 15-03-2014 Ekleyen :Barış Yetgin
PVC Su Tutucu Bantlar
 
TANIMI : PVC'ler ( Polivinil Klorür ) oldukça sert bir yapısı olan malzemelerdir. Kullanım alanı oldukça geniş olup dünyadaki inşaat sektörünün %50sinde PVC'ler kullanılmaktadır. PVC ürünler üretilirken aşırı derecede sert olduğu için yumuşatmak için plastikleştiriciler kullanılmaktadır. İşlemi hızlandırmak için çeşitli katalizörlerle ekstr boyar maddeler, sertleştirici ve plastikleştirici maddeler içeren karışımın uygun sıcaklık ve basınç altında işlenip ekstruderlerde şekillendirilmesi ile fabrikamızda üretilmektedir.
 
KULLANIM ALANLARI :Betonarme yapılarda aşağıda anlatıldığı üzere çeşitli yerlerde derz oluşturulması zorunludur. Beton ve Betonarme yapıların bazı noktalarında derz bırakılması zorunludur. Betonarme yapı elemanlarında genleşme ve çökmeden dolayı yapıda doğabilecek hasarların önlenmesi amacıyla bazı kısımlarda bırakılan derzler genleşme derzi olarak tanımlanmaktadır. Yapıda kullanılan çimento prizini tamamladığında, hacimde meydana gelen azalma sebebiyle meydana gelebilecek deformasyonun yapıya zarar vermesini önlemek amacıyla genleşme derzi bırakılması gerekmektedir. Bilindiği gibi yapılardaki genleşme sünme hareketleri ihmal edilmeyecek kadar büyük ve devamlı tekrarlanan hareketlerdir. Bunun yanı sıra yapının altındaki zeminin hareketleri veya sıkışması sebebi ile aşağıya doğru bir hareket yani çökme gelmektedir. Diğer bir yandan, beton dökümünün bir süre için durdurulduğu, sonra yeniden başlatıldığı yerde bırakılan ve basınç gerilmelerinin doğrultusunda dik olarak düzenlenen derzler inşaat derzi olarak tarif edilmektedir. Termik genleşmeler veya zemin hareketleri sebebiyle yapıda düzenlenmiş olan derzler daralma gösterir. Bu çeşit derzler daralma derzi olarak tarif edilir. Yukarıda sayılan sebeplerden dolayı çeşitli yatay veya düşey hareketlere maruz kalan yapılarda meydana gelebilecek deformasyonlara engel olmak ve su sızdırmazlığını temin amacıyla düzenlenen derzlerde PVC Su tutucu Bantlar kullanılmaktadır.
 
►Sulama kanalları
►Rıhtımlar
►Su – Atıksu ve Karayolu , MetroTünelleri
►Hidroelektrik santralleri ,Barajlar
►Köprü ve Viyadükler
►Altgeçitler
►İstinad duvarları
►Zemine oturan döşemeler ve temeller
►Endüstriyel yapılar
►Su Depoları
►Arıtma Tesisleri
►Yüzme Havuzları
 
PVC Sututucu Bant Tipi
Uygulama Şekli
Kullanım Yerlerindeki Derz ve Açıklamalar
V
Merkezi
İnşaat, daralma derzlerinde ve hafif genleşmenin bulunduğu derzlerde, yüksek su basıncında.
M
Merkezi
Yüksek derecedeki genleşme derzlerinde makaslama hareketlerinde ve yüksek şiddetteki su basıncında. Çökmelerin fazla olduğu yapılarda tercih edilmelidir.
DO
Döşeme
Genleşme derzlerinde, orta şiddette genleşmelerde veya makaslama hareketlerinde düşük su basıncında.
DI-DT
Döşeme
İnşaat derzlerinde ve daralma derzlerinde, düşük su basıncında.
AK
Merkezi
Zemini sağlam genleşmesiz inşaat derzlerinde (Genellikle yüzme havuzları ve küçük tonajlı su depolarında)
A
O-OL
Merkezi
Düşük, orta ve yüksek derecedeki genleşme derzlerinde makaslama hareketlerinde ve her şiddetteki su basıncında.
B
I
Merkezi
Sabit ve genleşmesiz inşaat derzlerinde ve daralma derzlerinde alçak ve yüksek su basıncında.
 
PVC SU TUTUCU BANT SEÇİMİ :Beton işlerinde kullanılan PVC Su tutucu Bantların tipinin seçiminde, derzde su yalıtımı mı yoksa hareket transferlerine engel olmak mı, her iki özelliğinde ağırlıklı olduğu bir uygulamanın gerçekleştirileceğinin bilinmesi gerekir. Yapının zeminindeki basınçlı suya karşı korunması gerekiyorsa, derzde kullanılacak PVC Su tutucu Bantlar, derzlerden içeriye su sızmasını önleyecek şekilde betonun su ile temas eden yüzeylerinde kullanılmalıdır. Eğer Basınçlı zemin suyu söz konusu değilse ve derzde dinamik hareketlerin transferlerine engel olunmak istenirse bu takdirde beton kesitinin merkezinde kullanılan merkezi tip PVC Su tutucu Bantlar kullanılmalıdır. Eğer yapı deprem kuşağı üzerindeyse veya çökme olayının yoğun olarak beklendiği yerlerde yapılmakta ise bu takdirde, meydana gelecek aşırı gerilmeleri absorbe edecek ve çaprazlama yöndeki gerilmelere dayanıklı bant tipi seçilmelidir. 

Boyut Belirleme; 

Su tutucu Bant tipinin boyut şeçiminde aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır.
►Beton Konstrüksiyonu
►Beton Kalınlığı
►Derz Genişliği
►Derzdeki Genleşme(Daralma, Oturma gibi hareketlerin büyüklük derecesi)
►Su basınç yüksekliği


 
Yer hareketlerinin yüksek olduğu (Özellikle deprem riskinin olduğu) yerlerde, derzlerdeki genleşme, daralma, oyurma gibi hareketlerin fazla olduğu su basıncının yüksek olduğu yerlerde seçilecek sututucu bantların et kalınlıkları fazla olanlar kullanılmalıdır. Su tutucu bant en kesit uzunluğunun seçilmesinde aşağıdaki formüllere dikkat edilmesinde fayda vardır.
 
L < t
Olmalıdır
L > 6a + d
Olmalıdır
Y > L - d/2
Olmalıdır
X > 2a
Olmalıdır
 

 

Formülde adı geçen;
 
L
:
PVC sututucu bantın en kesit uzunluğu (mm)
t
:
Beton kalınlığı
a
:
En büyük agrega tane çapı
d
:
Derz aralığı
Y
:
Sututucu bantın beton yüzeyine olan uzaklığı (mm)
x
:
Sututucu bantın en yakın donatıya(inşaat demiri) olan uzaklığı
 
Yardımcı olması amacı ile beton kalınlıklarına göre tavsiye edilen sututucu bant kesit boyutları ve et kalınlıkları aşağıda bulunan çizelge deki gibidir.
 
Beton Kalınlığı (cm) T
Bant En Kesit Uzunluğu 
(mm) L
Bant Et Kalınlığı (mm)
a1 (min)
20
20-40
100
150
3
35-50
200
4
40-60
250
4
50-70
300
4
60-80
350
4
80-100
400
6
100'den fazla
500
8
 
 bazı noktalarında derz bırakılması zorunludur.
 

 


Geosett Polyurea ve Geomembran

GEOSETT GEOMEMBRAN POLYUREA olarak  2000 yılı başında ANKARADA   faaliyetine başlamış olan firmamız,kaliteli ürün,uygun fiyat,profesyonel uygulama  ile yalıtım amaçlı GEOMEMBRAN  olan  PVC GEOMEMBRAN -HDPE GEOMEMBRAN - EPDM GEOMEMBRAN  - LLDPE  GEOMEMBRAN - T-GRİP GEOMEMBRAN - TPO GEOMEMBRAN - FPO GEOMEMBRAN VE POLYUREA & POLİÜRETAN SPREY KÖPÜK SATIŞ - UYGULAMALARINI yapmaktadır.
Türkiye'deki birçok kamu binasını ve projesinin yalıtım işlerini başarı ile tamamlamış ve bu sektördeki çalışmalarına da başarıyla devam etmektedir. Firmamız ayrıca uygulamaların yanı sıra, detaylandırma, projelendirme ve uygulama esnasında tam sızdırmazlık konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. 
Kaliteli Ürün, Uygun Fiyat, profesyonel uygulama ve çalışma,tam sızdırmazlık ve Koşulsuz Müşteri Memnuniyeti ilkelerimiz bizleri sektörümüzde faaliyet gösteren diğer firmalardan ayıran özelliğimizdir.

Polyurea Uygulamaları

Polyurea Nasıl Uygulanır?

  PVC Geomembranda olduğu gibi PE Geomembranlarada geotekstil uygulanabilir. Geotekstil uygulaması yapılan işte zamandan, hemde işçilikten kazanç sağlar. Ayrıca geomembranın uygulanan yüzeye yapışması aderans
Üretim esnasında polietilen hammadde, boya ve yardımcı katkılar (esnekliği arttırıcı, malzeme yumuşatıcı katkı maddeleri) ile hazırlanır. Üretim yapılırken gerekli işlemlerden geçirilerek,  homojen olarak şekillendirilen yalıtım m
SPREY POLİÜRETAN KÖPÜK

Poliüretan sert köpük, POLİOL ve İZOSİYANAT (MDI) adlı sıvı iki kimyasal maddenin bir biriyle karıştırılarak reakiyonu girmesi sonucunda meydana gelir.

DÜN : 3 - BUGÜN : 9 - TOPLAM : 51.239
2024 © Geosett Polyurea Geomembran