E-mail: geosett@geosett.com | Tel: 0.312 349 64 50 | Ankara  
HDPE (POLİETİLEN) GEOMEMBRAN

Kategori : Malzemeler Tarih : 19-09-2014 Ekleyen :Barış Yetgin
Üretim esnasında polietilen hammadde, boya ve yardımcı katkılar (esnekliği arttırıcı, malzeme yumuşatıcı katkı maddeleri) ile hazırlanır. Üretim yapılırken gerekli işlemlerden geçirilerek,  homojen olarak şekillendirilen yalıtım malzemeleridir.
HDPE(High Density Polyetylene) Yüksek Yoğunluklu Polietilen,
LLDPE(Lineer Low Density Polyetylene) düşük yoğunluklu polietilen  anlamına gelmektedir örnek olarak Evlerde kullandığımız streç filmler LLPDE'dir. Kullanılacağı yere göre detaylar,  fazla ise (girinti, çıkıntının çok olduğu yerler, hassas yüzeyler vb.) Düşük Yoğunluklu Polietilen yani LLDPE kullanılır. Daha kaba detay gerekten işlerde ise HDPE geomembran seçilmelidir.
HDPE kullanılan yerler genelde atık ve kimyasal depolama sahalarında kullanılan geomembran çeşididir. Yapı oarak serttir.  Ama sertliğine rağmen kırılma dirençleri yüksektir.
1, 1.2, 1.5 , 2,  2.5,  3 mm kalınlıklarda ve talep edilen renklerde üretilmektedirler. Genişliği istenilen boyuta göre 2.10 m'den başlayıp 9 m'ye kadar çıkabilmektedir.
 
HDPE'ler yoğunlukları farklı polietilen hammaddelerin ekstruderde (malzemeyi basınç ve sıcaklıkta eriten bir makinadır.) işleyerek malzemenin homojen olarak  şekillendirilmesinden oluşturulan su yalıtım membranlarıdır. 0,8 mm. - 1 mm. - 1,2 mm. - 1,5 mm. - 2 mm. - 2,5 mm -3 mm. kalınlıklarında, 210 cm. eninde veya talep edilen en ve boyda üretimi yapılmaktadır.
 
Polietilen Membran Çeşitleri:
►UV katkılı Polietilen Membran
►Düz Polietilen Membran
 
►T-Grip (Kaburgalı-Tırnaklı) olarak üretilirler.
HDPE yüksek yoğunluklu polietilen LLDPE düşük yoğunluklu polietilen anlamına gelmektedir. Kullanılacağı yere göre detaylar, girintiler ve çıkıntılar fazla ise LLDPE, daha düz detaylar mevcut ise HDPE membran seçilmelidir
 
Tek Renk HDPE - LLDPE Geomembran
Malzeme, siyah, homojen ve tek renktir. İstek üzerine değişik renklerde özel üretim yapılabilmektedir. İhtiyaca göre düz ya da pürüzlü üretilmektedir. 
 
Sinyal Tabakalı HDPE - LLDPE Geomembran

 

bir yüzeyi açık renkli ince tabakadan oluşan membran modelidir. Malzeme darbe aldığında ince, açık renk katman kavlar ve alttaki koyu renk görünmeye başlar. Darbeli kısım gözle muayene yapıldığında kolayca fark edilir.
 
UV Dayanımlı HDPE - LLDP Geomembran
 
 
Güneş ışınlarına (ultra viyole) dayanıklı geomembran Üretim aşamasında hammaddeye özel katkılar ilave edilerek, malzeme güneş ışınlarına dayanıklı hale getirilir. Genelde açık gri olarak üretilen geomembranlarda, kullandığımız teknoloji sayesinde, farklı renkler de uygulanabilmektedir.
 
Geotekstil Lamineli HDPE - LLDPE Geomembran
 
 
Geomembran uygulamasında yardımcı ve vazgeçilmez bir ürün olan geotekstil, geomembranın istenilen yüzeyine lamine edilmektedir. Uygulamanın direncini arttırır, uygulanan yüzeye yapışmasını sağlar, koruyucu ve sağlam bir katman oluşturur. Üzerine beton dökülmesi halinde betonun şevli alanlarda kaymasını önler. Betona yapışarak betonla bütünleşir
 
T-Grip HDPE-LLDPE Geomembran
 
 
Geomembranın betona tutunmasını sağlayan, rulo boyunca belirli aralıklarla uzanan çıkıntıların olduğu modeldir. Özellikle, kanalizasyon kolektörleri, kanalizasyon beton boruları, duvarlı sulama ve su iletim kanallarında ve bu tarz detaylara uygun diğer uygulamalarda kullanılmaktadır. Su miktarı yoğun olan temel bohçalamada kalıp yüzeyine uygulanarak yalıtım yapılmasında
yüksek başarı elde edilmiştir. Uygulama şartları oluşması halinde önerilmektedir.
 
STANDART NO TS EN 13967-13361-13362-13491-13492-13493
 

KULLANIM ALANLARI :

 • Katı atık depolama alanları
 • Tıbbi atık toplama alanları
 • Göletler ( Yapay göletler )
 • Arıtma ve Sulama havuzları
 • Kanal ve kanaletler
 • Bitki arıtma tesisleri
 • Alt geçitler

 

 • Zehirli atık alanları
 • Tanklar
 • Atıksu boruları ve Tünel izolasyonları
 • Baraj ve su tutma havuzları
 • Binalar
 • Balık ve deniz mahsulleri üretmr havuzları
 • Metro çalışmaları

 

ÖZELLİKLER:

 • Kimyasal maddelere karşı yüksek dayanımlı
 • Geçirgenliği düşük
 • Delinme ve çatlamalara karşı son derece dayanıklı
 • Uzun ömürlü
 • Yüksek mukavemet ve uzama özelliğine sahiptir.
 • Uygulaması hızlı ve ekonomik
 • UV dayanımlı
 • Tamiri kolay

 

 
  Kalite Değerleri
HDPE LLDPE
Yoğunluk min.0,94 gr m3 Yoğunluk min.0,92 gr m3
Aksamadaki gerilme mukavemeti min. 16 N/mm2 Aksamadaki gerilme mukavemeti min. 16 N/mm2
Kopma mukavemeti min. 26 N/mm2 Kopma mukavemeti min. 20 N/mm2
Kopmadaki uzama min. %700 Kopmadaki uzama min. %700
Boyutsal stabilite %+2 Boyutsal stabilite %+2

 

 

UYGULAMA YÖNTEMLERİ VE KULLANILAN EKİPMANLAR

Füzyon Kaynaklama sistemi ile birleştirilir, serbest serim tekniği ile 6-10 cm. binme payı verilerek serilir ve kaynaklanır. Ayrıntılı bilgiler uygulama föylerinde bulunmaktadır. Etiketlendikten sonra sevkiyata hazır hale getirilir

DEPOLAMA YÖNTEMLERİ HDPE :Geomembranları her rulo ayrı ayrı kalite kontrolden geçirilip son kontrolleri yapılıp etiketlendikten sonra deneyimli personel tarafından sevkiyata hazır hale getirilir. Malzemeye zarar vermeyecek şekilde istiflenerek sevk edilirler. Rulo halinde iken yatay olarak üst üste en fazla 5 sıra gelecek şekilde depolanmalı. Orijinal paketinde muhafaza edilmeli, yırtılmaya, delinmeye karşı ve yağmur çamur vb. etkenlerde korunmalıdır. Düz ve temiz bir yerde bekletilmeli.

 

UYGULAMA TEST YÖNTEMLERİ

HAVA TESTİ:

sadece çift kaynak olan robotlar ile yapılmış bölgelerde uygulanır. Basınç kanalından her iki ucu ayarlı pense ile hava sızmayacak şekilde kapatılır. Daha sonra basınç kanalın basından 30 cm. ileriye dikkatlice yerleştirilir. Daha sonra basınç kanalına 1,5-2 bar arası bir hava basıncı uygulanır. Ve pompa çıkarılır. Yaklaşık 2 dakika beklenir. %20 den fazla basınç kaybı olmazsa dikiş testi olumlu sonuçlanır.Fazla ise delik ve dikiş kontrol edilip tekrar teste tabi tutulur.

 


Geosett Polyurea ve Geomembran

GEOSETT GEOMEMBRAN POLYUREA olarak  2000 yılı başında ANKARADA   faaliyetine başlamış olan firmamız,kaliteli ürün,uygun fiyat,profesyonel uygulama  ile yalıtım amaçlı GEOMEMBRAN  olan  PVC GEOMEMBRAN -HDPE GEOMEMBRAN - EPDM GEOMEMBRAN  - LLDPE  GEOMEMBRAN - T-GRİP GEOMEMBRAN - TPO GEOMEMBRAN - FPO GEOMEMBRAN VE POLYUREA & POLİÜRETAN SPREY KÖPÜK SATIŞ - UYGULAMALARINI yapmaktadır.
Türkiye'deki birçok kamu binasını ve projesinin yalıtım işlerini başarı ile tamamlamış ve bu sektördeki çalışmalarına da başarıyla devam etmektedir. Firmamız ayrıca uygulamaların yanı sıra, detaylandırma, projelendirme ve uygulama esnasında tam sızdırmazlık konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. 
Kaliteli Ürün, Uygun Fiyat, profesyonel uygulama ve çalışma,tam sızdırmazlık ve Koşulsuz Müşteri Memnuniyeti ilkelerimiz bizleri sektörümüzde faaliyet gösteren diğer firmalardan ayıran özelliğimizdir.

Polyurea Uygulamaları

Polyurea Nasıl Uygulanır?

Üretim esnasında polietilen hammadde, boya ve yardımcı katkılar (esnekliği arttırıcı, malzeme yumuşatıcı katkı maddeleri) ile hazırlanır. Üretim yapılırken gerekli işlemlerden geçirilerek,  homojen olarak şekillendirilen yalıtım m
NEDEN POLYUREA

Polyurea su yalıtım sistemi, uygulanan alan yada bölgeye koruyucu bir avantaj sağlamaktadır.

DÜN : 15 - BUGÜN : 18 - TOPLAM : 52.266
2024 © Geosett Polyurea Geomembran